Witam Cię w 36 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

Każdy z nas chce mieć piękne zdjęcia swojego dziecka. Czasem robimy je sami, a czasem wybieramy się do fotografa na profesjonalną sesję zdjęciową.
Czy to jednym, czy drugim przypadku w pewnym momencie pojawia się to samo pytanie: JAK UBRAĆ DZIECKO NA SESJĘ ???

Wbrew pozorom to jest bardzo ważne pytanie, bo źle dobrane ubrania mogą popsuć całą sesję zdjęciową.
Nie każdy musi wiedzieć, jak ubrać dziecko na sesję, nic się tym nie martw, jeśli jesteś jedną z tych osób.

Po to idziesz do fotografa, żeby to on Ci powiedział, poradził, jakie ubrania będą najlepiej wyglądały na zdjęciach.

Co będzie pasowało do klimatu sesji, jaką razem zaplanujecie.
Dzisiejszy odcinek jest zarówno dla Klientów, jak i dla Fotografów, bo każda ze stron znajdzie tutaj coś dla siebie na temat:
JAK UBRAĆ DZIECKO NA SESJĘ ???

 

 

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • na co zwracać uwagę przy wyborze stroju,
  • czego unikać wybierając ubrania,
  • dlaczego warto postawić na uniwersalne kroje,
  • dlaczego warto unikać strojnych stylizacji,
  • kto powinien pomóc w doborze stroju do sesji,
  • na którym etapie trzeba, ustalić z fotografem wszelkie detale dotycząc stroju.

Chyba Cię nie zaskoczę, jeśli powiem po raz kolejny, że kluczowa jest KOMUNIKACJA.

Temat PROFESJONALNEJ KOMUNIKACJI omówiłam szerzej podczas mojego WEBINARU, który odbył się 10 WRZEŚNIA 2020 roku.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ 

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

 

Dzień dobry, dzień doby!

Witam Cię w kolejnym odcinku podcastu Więcej Niż Fotografia. Z tej strony Basiolandia. Mam nadzieję, że wypoczęłaś w weekend, naładowałaś swoje akumulatory szczęścia. Czekają na pewno na ciebie tak samo jak na mnie nowe wyzwania w tym tygodniu. Więc zacznijmy tak z przytupem, na wesoło, z dobrą energią. Wtedy na pewno damy radę sprostać wszystkim wyzwaniom, które nowe tydzień dla nas szykuje. Dzisiaj przychodzę z takim tematem, który będzie trochę dla fotografów, a trochę też dla klientów.

Jak ubrać dziecko do sesji zdjęciowej?

Postaram się w tym odcinku dać trochę rad dla jednych i drugich. ” Jak ubrać dziecko do sesji zdjęciowej? ”. To pytanie pojawia się równie często u fotografów, jak i u rodziców. Jak jesteśmy rodzicem i chcemy z tym naszym najfantastyczniejszym dzieckiem pójść na sesję zdjęciową, to najpierw zabieramy się za wybór tego jedynego fotografa, a później zostawiamy się jak ubrać dziecko. Rodzice zastanawiają się, w co dziecko ubiorą, żeby te zdjęcia były fantastyczną pamiątką na zawsze.

Co dziecko ma mieć ubrane na sesji zdjęciowej, żeby tak naprawdę dobrze wyglądało?

Z kolei w głównie ci fotografowie, którzy są na początku swojej drogi, myślą o sobie „fajnie, fajnie, będzie sesja dziecięca, sesja zdjęciowa, ale co to dziecko ma mieć ubrane na tej sesji, żeby tak naprawdę to dobrze wyglądało, żeby te zdjęcia wyszły super?”

Dzisiejszy odcinek jest skierowany zarówno do Klientów jak i Fotografów

Więc to są te pytania, które pojawiają się zarówno w głowie klientów, jak i w głowie głównie początkujących fotografów.  Dzisiejszy odcinek będzie skierowany, do jednych i do drugich i jestem przekonana, że każdy z tego odcinka, wyciągnie coś dla siebie. Jeżeli gdzieś tam w twojej głowie kołaczą się takie pytania, zastanawiasz się co temu dziecko założyć, żeby to dobrze wyglądało, żeby to wszystko pięknie grało ze sobą, to weź sobie kubek ulubionej herbaty i zapraszam Cię do słuchania!

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób ubrania dziecka na sesję zdjęciową

Na samym początku powiem Ci bardzo ważną rzecz. Jeżeli liczysz, że w tym dzisiejszym odcinku, podam ci taką listę rzeczy, listę ubrań, w które masz ubrać dziecko, żeby po prostu zawsze to wyglądało dobrze, to… muszę cię rozczarować. Nie dostaniesz takiej listy, ponieważ taka lista nie istnieje. Nie ma takiego jednego, uniwersalnego przepisu, które ci podam, a ty pójdziesz do sklepu, kupisz i zawsze będzie super. Nie ma takiej listy. Jednak chcę Ci powiedzieć o kilku ważnych kwestiach, na które musisz zwrócić uwagę przy dobieraniu tego stroju. Po kolei. W co ubierzemy dziecko na sesję zdjęciową, zależy od kilku czynników, spraw.

Pora roku jest pierwszym wyznacznikiem doboru stroju na sesję zdjęciową

Pierwszym takim najprostszym wyznacznikiem jest pora roku, bo wiadomo, że inaczej zimą, inaczej wiosną, inaczej jesienią, a inaczej w lecie. Warunki atmosferyczne, temperatura, są tutaj głównym wyznacznikiem. Nie ubierzemy dziecka w strój kąpielowy, czy letnią sukienkę w środku zimy. Więc to jest bardzo proste i oczywiste.

Kolejnym aspektem jest koncepcja sesji

Następnie ważnym aspektem jest koncepcja sesji. Tutaj dużą rolę odgrywa fotograf. Z fotografem ustalamy, jaka jest koncepcja sesji, czy to będzie sesja lifestalowa, którą wykona u klienta w domu, czy to będzie sesja stylizowana w plenerze, czy to będzie sesja okolicznościowa. Powiedzmy, że robisz zdjęcia na pierwszej komunii świętej, to tam ze strojem nie masz za wiele do powiedzenia, jest alba, czy sukienka i na tym się temat kończy. Ubranie dziecka, zależy od koncepcji sesji. Do każdej sesji strój adekwatny, dobry, będzie inny.

Istotną kwestią jest to, żeby być w kontakcie z fotografem

Tutaj przychodzimy do takiego punktu, że najbardziej istotną kwestią jest to, żeby być w kontakcie z fotografem. Jeżeli wybierasz sobie fotografa i oglądasz jego portfolio… Tutaj mała dygresja, drogi kliencie, musisz wcześniej zobaczyć portfolio fotografa, którego wybierasz. Sprawdzić, czy ten styl, który reprezentuje on swoimi zdjęciami, jest zgodny z tym, czego ty chcesz na zdjęciach. Jeżeli jesteś wielbicielką księżniczkowych zdjęć w strojnych sukienkach, gdzie brokat się wszędzie sypie, jest pełno kokardek, a wybierzesz fotografa, który widzisz, że robi takie proste zdjęcia, minimalistyczne. To wtedy możecie się koncepcyjnie rozjechać. Przyjmuję taką wersję, że jest fotograf, który jest wyszlifowany, że ma swój styl i nie robi wszystkiego, tak jak wiatr zawieje. Zawsze o tym mówię, od samego początku tego podcastu, że nie warto być taką chorągiewką, tylko warto w jednej dziedzinie się wyspecjalizować i tutaj być konsekwentnym, mieć swój styl i tak dalej. O takim właśnie fotografie mówię.

Drogi Kliencie, wybierając fotografa zwróć uwagę jak są ubrani jego modele na zdjęciach 

Ważne jest też to, żeby wybierając fotografa zwrócić uwagę, jak są ubrani modele na zdjęciach tego konkretnego fotografa. Wtedy sytuacja jest dużo prostsza, bo widzimy, jak ci modele są ubrani, jak dzieci są ubrane na zdjęciach tego konkretnego fotografa, więc jest to też sporą podpowiedzią. Nie jest tak, że tylko widzimy zdjęcia i nie mamy prawa do czegoś więcej. Mamy prawo tego fotografa zapytać.

Sama bardzo szczegółowo ustalamy z klientem, jak dziecko będzie ubrane na sesji

Mogę się odnosić do tego, jak to funkcjonuje u mnie. Osobiście bardzo szczegółowo ustalamy z klientem, jak dziecko będzie ubrane na sesji. To po mojej stronie, jest to żebym ja mojego klienta poinformowała dokładnie, jakie to mają być ubrania, w jakich kolorach, pod jakim kątem wybieramy to ubranie, do czego. To jest dłuższy, złożony proces komunikacji, o czym powiem na samym końcu tego odcinka.

Powiem Ci o kilku uniwersalnych radach, które sprawdzają się zawsze

Teraz chciałabym powiedzieć o kilku uniwersalnych radach, które sprawdzą się tak naprawdę w większości przypadków, czy to przy sesjach stylizowanych, o których ja mówię i które ja robię, ale myślę, że też będą bardzo uniwersalne przy sesjach lajfstajlowy, czy to przy innych sesjach. Więc kilka takich rad, które na pewno się przydadzą każdemu i będzie je można śmiało zastosować u siebie.

Ubrania, w które ubierzemy dziecko, muszą być wygodne

Pierwsza bardzo, bardzo ważna rada, to, żeby ubrania, w które ubierzemy nasze dziecko, były wygodne. To jest niby proste, niby oczywiste, a wielu rodziców i fotografów o tym zapomina. Dlaczego wygodne, sprawa jest bardzo prosta. Nawet my, jeżeli założylibyśmy niewygodne spodnie, czy gryzący sweter, czy coś, co cię uciska, albo jakoś krępuje ruchy, czy byłoby nam fajnie? No nie byłoby ci fajnie. Dlatego pomyśl sobie jak ubierasz dziecku jakąś sztywną sukienkę, albo jakiś gryzący, wełniany sweter. No to jak ono ma się czuć w nim dobrze, skoro sama wiesz, że jakbyś ty to założyła, to szybko chciałabyś to zdjąć. Oczywiście dzieci mają różny próg wytrzymałości na takie niegodności. Ale po co mamy męczyć dziecko, skoro możemy je ubrać wygodnie i wtedy wiemy, że ten jeden czynnik, który mógłby nam przeszkadzać, a na pewno będzie nam przeszkadzał, odpada.

Jak ja rodzę sobie z niewygodnymi ubraniami?

Jeżeli masz na przykład ten gryzący sweter (odnosząc się na przykład do sesji zimowej, bardzo często używam wełnianych swetrów) to robię w ten sposób, żeby ten sweter, nie miał bezpośredniej styczności z ciałem dziecka, czyli wystarczy coś założyć po spód. Ten sweter owszem jest ładny i będzie pięknie w nim dziecko wyglądało, ale żeby w żaden sposób dziecko nie odczuwało dyskomfortu z tego powodu, że go na sobie ma. Tak więc musisz albo kompletnie zrezygnować z ubrań, które są niewygodne albo zadbaj o to, żeby one mimo tego, że mogły być niewygodne, to ty zrobisz tak, żeby były dla tego dziecka komfortowe w użyciu podczas tej sesji.

Prostota jest zawsze w modzie

Druga taka zasada, której też warto się trzymać, brzmi następująco: prostota jest zawsze w modzie. O co chodzi? Oczywiście nie mówię o sesjach mocno stylizowany. Odnosząc się bardziej do takiej sesji, normalnej, gdzie chcemy zrobić po prostu zdjęcie dziecka w pięknym otoczeniu, żeby skupić uwagę na tym dziecku, a nie na jego sukience, nie na jego wielkiej opasce, nie na jego świecących butach.

Na zdjęciu najważniejsze jest dziecko, a ubranie jest dodatkiem

Warto jest postawić na prostotę, na proste kroje, fasony, tak żeby to dziecko nie było przytroczone tym strojem. W większości przypadków zdarza się to u dziewczynek. U chłopców nie mamy kolorowych wielkich sukienek, bądź wielkich kwiatów wpinanych we włosy. Naprawdę warto na to uważać, bo na zdjęciu najważniejsze jest dziecko, a ubranie ma być tylko dodatkiem.

Superbohaterowie i Świnka Peppa zostają w domu

Tutaj płynnie przechodzimy do punktu trzeciego, czyli cekiny, brokaty superbohaterowie i Świnka Peppa, zostaję w domu. Wiem, brzmi dziwnie, ale już ci tłumaczę, o co chodzi. Dzieci w pewnym wieku mają jakieś swoich bohaterów, jakieś postacie z bajek i bardzo lubią mieć ubrania, na których właśnie są ci superbohaterowie i te postacie z bajek. Wszystko fajnie, w tych ubraniach sobie jak najbardziej można chodzić w domu, czy spędzać sobie w nich czas. Jednak w momencie, kiedy chcemy zrobić piękne zdjęcia, takie spójne zdjęcia, uniwersalne i będą teraz pięknie wyglądały, ale też będą wyglądały za 15 lat pięknie, to warto te ubrania zostawić w domu.

Ubrania na sesji powinny być bez obrazków i emblematów

Warto do sesji wybrać te ubrania, na których nie ma żadnych obrazków, jakiś wielkich emblematów ze Świnką Peppą, czy Supermenem. Warto wybrać ubrania, które się jakoś nie błyszczą, bez żadnych cekinów, brokatów, bez żadnych napisów, bo to tak naprawdę będą odciągały uwagę. Mimo tego, że to dziecko w tym momencie będzie się buntowało (bo będzie się buntowało, jest przyzwyczajony, że cały czas chodzi właśnie w takich ubraniach), to uwierz mi, że za kilkanaście lat podziękuję ci za to, że nie ma zdjęć w takich rzeczach. Oczywiście zdjęcia w takich rzeczach, możesz sobie robić w domu, w takiej codzienności, którą też warto dokumentować. Natomiast jeżeli już idziesz do fotografa, jeżeli już chcesz mieć właśnie taką sesję, która więcej sobą reprezentuje, to zadbaj o to. Warto, żeby ci superbohaterowie i te wszystkie wątki poboczne nie odciągały uwagi od twojego dziecka, bo na tym zdjęciu najważniejsze są te trzy, takie mogę powiedzieć, bardzo uniwersalne rady, które sprawdzą się dla każdego, fotografa, jaki dla klienta.

Strój trzeba dopasować do koncepcji sesji

Jeżeli pójdziemy o krok dalej, jeżeli chodzi na przykład o kolorystykę, styl tych ubrań, to tutaj już schodzimy na taki grunt, w którym pomocny powinien być fotograf. Dlaczego? Ponieważ tutaj trzeba ten strój dopasować do koncepcji sesji, do pleneru, do warunków, jakie teraz mamy, czyli w jakiej porze roku robimy te zdjęcia. Kolory to jest już coś głębiej i tutaj powinno to wszystko płynnie przychodzić od naszego fotografa.

Dobry fotograf powinien swojego klienta poinformować o wszystkim przed sesją

Uważam, że dobry fotograf powinien swojego klienta poinformować o wszystkim przed sesją. Co jest wyznacznikiem takim, że o wszystkim poinformowałaś klienta i że ten klient jest po prostu dopieszczony na 100%? Mianowicie wtedy, kiedy ten klient nie ma pytań. Jeżeli ma pytania, to znaczy, że o czymś nie powiedziałaś. Jeżeli nie ma pytań, to znaczy, że wszystko jest jasne. Tutaj kluczowy jest właśnie ten element komunikacji między klientem a fotografem.

Moi klienci bardzo sobie cenią proces komunikacji, jaki stworzyłam

U mnie ten proces komunikacji jest rozbudowany, bardzo szczegółowy. Moi klienci bardzo sobie cenią go, ponieważ przed sesją mamy ustalone wszystko. Wszystkiego dowiadują się wcześniej. Celem tego wszystkiego jest to, żebyśmy w dniu sesji spotkali się, zrobili zdjęcia. W dniu sesji Ty i twój klient macie wiedzieć wszystko i to twoją odpowiedzialnością fotografa jest właśnie tego klienta o wszystkim wcześniej poinformować.

Drogi Kliencie, nie bój się zadawać pytań fotografowi

Teraz na sam koniec takie dwie ważne rady, takie dwa dobre tipsy. Pierwsza dla klientów. Jeżeli na przykład czegoś nie wiesz, jeżeli nie wiesz jak to twoje dziecko ubrać, a twój fotograf cię o tym nie poinformował, to naprawdę nie wstydź się, nie myśl sobie: “wypada, czy nie wypada”. Po prostu zapytaj tego swojego fotografa. To w jego zakresie obowiązków jest to, żeby cię poinformował, żeby ci udzielił wszelkich informacji, bo ty jako klient nie musisz tego wiedzieć. To fotograf jest osobą, do której przychodzisz, po to, żeby on się pokierował, żeby on cię poprowadził krok po kroku. Zapytaj. Po to inwestujesz pieniądze w sesję zdjęciową u profesjonalnego fotografa, żeby on pomógł ci na każdym z etapów, a jednym z tych etapów jest właśnie przygotowanie do sesji. W trakcie tego przygotowania ty musisz wiedzieć, jak ty masz to dziecko ubrać, żeby w dniu sesji pojawić się w odpowiednich ubraniach. To jest bardzo ważna rzecz. Pamiętaj o tym, że masz do tego prawo.

Jako Fotograf, zadbaj o proces komunikacji z klientem

Teraz druga rada i tutaj jest taka rada dla fotografów. Jeśli do tej pory nie informowałaś swoich klientów właśnie w takich kwestiach, jak mają przygotować swoje dziecko do sesji, w co mają to dziecko ubrać. Jeżeli nie prowadziłaś proces komunikacji przed sesją, to czas najwyższy, żeby zacząć to robić. To ty jesteś fotografem, to ty masz takie rzeczy wiedzieć, to ty masz swoich klientów poinformować. Więc jeżeli jeszcze tego nie robiłaś, a wiesz jak to zrobić, to mam nadzieję, że po wysłuchaniu tego podcastu po prostu będziesz to robić i od dzisiaj będziesz wiedzieć, jakie to jest ważne.

Nie wiesz, jak ma wyglądać prawidłowy proces komunikacji?

A jeśli nie wiesz jak się do tego procesu komunikacji zabrać, jak w ogóle to wszystko powinno wyglądać krok po kroku, żeby twój klient był poinformowany, żeby to wszystko przebiegło płynnie. Dobór stylizacji jest jednym z elementów, ale jeszcze jest kilka innych spraw, które przed sesją zdjęciową muszą być z klientem prosto i jasno ustalone. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, jeżeli nigdy tego nie robiłaś, albo próbowałaś robić, ale niekoniecznie ci wychodzi, to koniecznie musisz się pojawić w najbliższy czwartek na moim Webinarze.

Zapraszam Cię na Webinar „Profesjonalna komunikacja kluczem do udanej sesji zdjęciowej”

W najbliższy czwartek prowadzę mój kolejny Webinar i będzie właśnie poświęcony tematyce komunikacji. Tytuł brzmi „Profesjonalna komunikacja kluczem do udanej sesji zdjęciowej”. Mam takie swoje powiedzenie (już wcześniej w 19 odcinku o tym mówiłam), że jaka komunikacja, taka sesja. Nadal podpisuje się pod tym obiema rękami, ponieważ to jest bardzo ważne.

Komunikaty są jednym z kluczowych elementów

Jeżeli w tym procesie jeszcze przed sesją, wielu rzeczy dopilnujesz, o wiele rzeczy zadbasz, to wtedy w dniu sesję spotkasz się z zadowolonym, spokojny klientem, który będzie z tobą współpracował, który będzie dobrze przygotowany, który będzie spokojny, a o to ci przecież chodzi. Chodzi ci o to, żeby ten dzień sesji był taką wisienką na torcie waszej współpracy.

10 września o godzinie 21:00 możesz wziąć udział w tym webinarze na żywo

Jeżeli będziesz słuchać tego podcastu później niż 10 września 2020 roku, możesz obejrzeć nagranie z tego Webinaru, jak najbardziej, ono też będzie dla ciebie pomocne, ponieważ te rady dotyczące komunikacji są ponadczasowe. To są rzeczy, które będą się sprawdzały teraz, ale jestem przekonana, że również za dwa trzy pięć lat. W komunikacji nie za wiele się zmienia. Tutaj jest kilka takich ważnych elementów, które muszą być zawarte i wtedy wszystko idzie zupełnie inaczej.

Szczegółowe informacje odnośnie Webinaru znajdziesz w notatkach do tego odcinka

Wszystkie informacje na temat tego jak się zapisać na Webinar, jak można dołączyć, jak można wykupić dostęp, znajdziesz w notatkach do tego odcinka. Jeżeli chcesz się spotkać, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak powinna wyglądać taka prawdziwa, profesjonalna komunikacja z klientem, dzięki której twój klient będzie zaopiekowany i już przed sesją będzie miał takie poczucie, że trafił w dobre ręce, to zapraszam cię na czwartkowy Webinar, na którym krok po kroku przyprowadzę cię przez proces komunikacji, żebyś nie miała żadnych wątpliwości, jak to trzeba zrobić, żeby wszystko było bardzo dobrze zrobione.

Dziękuję ci bardzo za nasze kolejne spotkanie, życzę ci cudownego tygodnia, może do zobaczenia na Webinarze? Albo do usłyszenia za tydzień!

Basiolandia

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

 

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

 

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

 

Ściskam i życzę cudownego tygodnia 😊

Basiolandia 😊