Witam Cię w 29 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

Jesień w pełni, a czy Ty już jesteś po jesiennej sesji zdjęciowej ???
A może cały czas szukasz wymówek i odkładasz jesienne zdjęcia na później ???
Może jedną z tych wymówek jest brak pomysłów na jesienne zdjęcie ???
Od dziś koniec z wymówkami, aparat w dłoń i ruszaj w plener, bo jesień jest niezwykle fotogeniczną porą roku.
Ja uwielbiam jesienne sesje zdjęciowe, bo kocham kolory jesieni i „zdjęcia robią się same”.
Dziś mam dla Ciebie 5 pomysłów na jesienne zdjęcie w plenerze.

 

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • jak szukać miejsca do jesiennej sesji zdjęciowej,
  • dlaczego warto robić jesienne zdjęcia w plenarze,
  •  jakie możliwości daje Ci Matka Natura jesienią w plenerze do zrobienia cudnych zdjęć,
  • na co zwracać uwagę przy wyborze pleneru,
  • jakie są symbole jesieni, które pięknie wyglądają na zdjęciach,
  • jak wykorzystać niepozorne miejsca i wykonać piękne ujęcia.
  • jak kreatywnie wykorzystać liście na zdjęciach,
  • gdzie szukać miejsca na plener jeśli nie lubisz typowo jesiennych kolorów, jak pomarańczowy czy żółty,

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Witam Cię w kolejnym odcinku podcastu Więcej Niż Fotografia.

Mam nadzieję, że masz pozytywne nastawienie, że to będzie bardzo dobry tydzień. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od naszego nastawienia,  z jaką energią wchodzimy w kolejny tydzień. Dobra energia przyciąga same dobre rzeczy.

Jesień to bardzo fotogeniczna pora roku

Nie wiem jak u ciebie, ale u mnie (w momencie kiedy nagrywam ten podcast) jesień już przyszła pełną parą. Drzewa są kolorowe, wokół kolor żółty, pomarańczowy, czerwony. Jesień jest bardzo, ale to bardzo fotogeniczną porą roku. Jeżeli jeszcze nie zrobiłaś jesiennej sesji zdjęciowej, jeżeli jeszcze nie masz zdjęć w tych pięknych kolorach, z tymi pięknymi wszem wobec pokazującymi się liśćmi, to moja droga, to jest coś, co trzeba nadrobić. To jest coś do zrobienia w najbliższym tygodniu! Nie, nie odkładaj tego na za tydzień, za dwa tygodnie, za trzy tygodnie. Sprawa jest prosta, w każdym momencie może się pojawić mróz, albo duża ulewa i wiatr i liści już nie będzie. Kolejna szansa będzie dopiero za rok. Czy warto czekać rok?

Nie odmawiaj sobie przyjemności zrobienia sesji zdjęciowej w tych kolorach!

Ja bym nie czekała. Dlatego jestem już po kilku sesjach jesiennych i przed kilkoma sesjami też. Jestem też przed moją własną sesją, ponieważ nie odmówię sobie takiej przyjemności, żeby nie zrobić sobie zdjęć w tych niesamowitych okolicznościach przyrody, w tych niesamowitych kolorach, bo jeśli mnie troszeczkę obserwujesz, to wiesz, że pomarańczowy, żółty to są takie kolory, które bardzo, bardzo mocno się do mnie uśmiechają.

Poznaj 5 konkretnych pomysłów na jesienną sesję zdjęciową

Jeżeli jeszcze do tej pory, nie zrobiłaś sesji jesiennej, bo na przykład mówisz „ale nie mam pomysłów”,  „co ja mam zrobić na tych zdjęciach”. Po dzisiejszym odcinku moja droga nie będziesz miała takiej wymówki, ponieważ ja dziś mam do ciebie 5 konkretnych pomysłów na jesienne zdjęcia. Bardzo mi przykro, ale już nie będziesz mogła usprawiedliwiać tego, że jeszcze takiej sesji nie zrobiłaś. Wiesz co robić, filiżanka ulubionej herbaty i zapraszam cię do słuchania.

Wykorzystaj w sposób kreatywny LIŚCIE

Od razu zaczynami konkretami. Pomysł numer 1: kreatywne wykorzystanie liści. Proste, banalne, ogólnodostępne. Liście masz tak naprawdę dostępne 24 godziny na dobę, w ilościach nieograniczonych. Jeżeli za mało ich masz w parku, wsiadasz w samochód, jedziesz do lasu i tam czym chata bogata, a bardziej czym las bogaty! Liście mają różne kolory, różne faktury różne kształty, różne rozmiary. Paleta taka, że jest w czym wybierać. Bogactwo ogromne. Dodatkowy plus, że te wszystkie kolory pięknie ze sobą współgrają, tam nie musisz się martwić, czy ten pomarańczowy pasuje do tego czerwonego, czy ten czerwony pasuje do tego żółtego, tym się nie musisz martwić. Wszystko do siebie pasuje, matka natura naprawdę jest fenomenalna i ona za ciebie zrobiła robotę. Wykorzystaj te liście, masz je pod ręką, nic cię to nie kosztuje. Użyj ich podczas swojej sesji.

Otwórz swoją głowę na liście w obiektywie

Możesz do liść podchodzić w ten sposób, że siedzisz sobie w parku, patrzysz i myślisz: „o na prawo liście, o z przodu liście, z tyłu liście, no fajnie…” A możesz do liści podejść w ten sposób: „jakie fantastyczne liście, jakie mają fantastyczne kolory, tyle możliwości, co ja mogę z tym zrobić?!” Przy takim podejściu zdecydowanie większą szansę mają nowe pomysły w twojej głowie. Otwarcie twojej głowy, na to, żeby coś fajnego zrobić.

Liść jako detal

Co ty możesz z tymi liśćmi zrobić? Po pierwsze możesz zrobić takie zdjęcia, w których liść będzie, jako detal. Skupisz się na jednym liściu, czy na kilku konkretnych liściach i wtedy naprawdę możesz uzyskać bardzo fajne efekty. Możesz zrobić zdjęcia z takimi latającymi liśćmi. Możesz czekać, aż jakieś pojedynczy listek będzie sobie spała z drzewa, będziesz na niego polować. Fantastycznie. Możesz też nazbierać takich liści i rzucać je. One spadają, ty je rzucasz, szybki patent, prosty. Bardzo fajnie wychodzi na zdjęciach. Może ci ktoś przy tym pomagać, jeżeli na przykład sobie robisz zdjęcia, żeby obrzucał cię tymi liśćmi. Możesz to fajnie wykorzystać podczas sesji dziecięcej. To dzieciątko, któremu będziesz robiła zdjęcia, może zbierać te liście i po prostu nimi rzucać. Tylko taki tip, najpierw sprawdź te liście, czy wcześniej jakieś piesek, nie był tam na spacerze. Sprawdź wcześniej. Najlepiej po prostu zgrab wcześniej liście i wtedy z tej konkretnej kupki liści korzystaj podczas sesji. To tak na marginesie, ale to wbrew pozorom jest bardzo przydatna rada.

Koniecznie spróbuj zdjęć w kolorowej alejce drzew, krzewów

Możesz zrobić piękne zdjęcia w jakieś alejce, w której masz drzewa, na których są piękne kolorowe liście. Możesz zrobić takie samo ujęcie, na przykład dziecka w jakiś mniejszych krzewach, bo wtedy ten efekt będzie bardziej widoczny. Dlaczego? Bo dzieci są małe, krzewy są małe i wtedy te liście są piękne kolorowe, tworzy się taki fajny tunel. To naprawdę będzie magicznie wyglądało. Uwierz mi, te kolory liści, które liście mają w jesieni, to jest coś niesamowitego. Jeżeli do tego jeszcze dojdzie odpowiednie wykorzystanie światła, odpowiedni dobór stylizacji, można powiedzieć, że zdjęcia robią się same. Oczywiście w cudzysłowie 😉 Zdjęcia się nie zrobią same, ale jeżeli się do tego dobrze przygotujesz i kreatywnie zrobisz ten kadr, wykorzystasz to co masz.

Wykorzystaj potencjał jesiennych barw

Możliwości w jesieni masz ogromne i naprawdę możesz uzyskać fantastyczne efekty. Te zdjęcia jesienne są ciepłe, więc dla wszystkich miłośników ciepłego klimatu na zdjęciach, takich zdjęć w cieplejszych tonacjach – jesień jest wymarzona! Trzeba robić te zdjęcia w plenerze, póki jeszcze mamy takie możliwości.

Jesień jest ulotna, może zniknąć w ciągu jednej nocy

Ulotność tego wszystkiego, jest dość spora, bo nikt nie wie, w którym momencie przyjdzie jakiś mocny deszcz, nikt nie wie, w jakim momencie przyjdzie mocny wiatr i nikt nie wie, kiedy pojawiają się pierwsze mrozy. A uwierz mi, że jeżeli na przykład pojawią się mrozy, to wieczorem kładziesz się spać, były piękne kolorowe drzewa, a rano się obudzisz i nie ma śladu po nich.

Zrób zdjęcie z dynią

Punktu nr 2, czyli do takiego pomysłu konkretnego na zdjęcie jesienne numer 2. Warto wykorzystać dynie. Tak dokładnie dynie. Dla mnie dynia jest takim jednym z bardziej wymownych symboli jesieni. Uwielbiam kolor pomarańczowy, więc może też przez to mam taki sentyment. W tamtym roku jesienią miałam ogromną, ogromną przyjemność robić kilka sesji zdjęciowych na plantacji dyni. Sesja nie w czasie, kiedy były jeszcze na polu, tylko kiedy te dynie już były zebrane w ogromnych skrzyniach. To była magia! Takie skupisko to po prostu odlot! Jeżeli tylko masz możliwości, żeby zrobić sesję na takiej plantacji dni, to skorzystaj z tego! Efekty można uzyskać niesamowite. Niesamowity jest kolor dyni i w ogóle to jest jakiś sztos jesienny.

Nie masz w okolicy plantacji dyni?

Jeżeli nie masz takiej możliwości, bo tam, gdzie mieszkasz, nie ma  plantacji dyni, to możesz to zrobić domowym sposobem. Kupisz kilka dyni na własność, zrobisz stylizację, a nawet jeżeli kupisz jedną dnie, to też możesz kreatywnie jej użyć na zdjęciu. Dynia to jest naprawdę charakterystyczny symbol jesieni, który użyty podczas zdjęć, nadaje takiego niepowtarzalnego klimatu. Nie mam tutaj na myśli takich zdjęć z dniami, które jak dla mnie są okaleczone, kiedy mają wycięte oczka, noski, są takim symbolem Halloween. Mówię o takich dniach, którym nikt nic nie wycinał, zwykłych, które po prostu sobie szczęśliwie w polu urosły i ktoś je zebrał. Dynie mają ogromny potencjał i warto je wykorzystać podczas jesiennej sesji zdjęciowej.

Zrób zdjęcia w suchych trawach

Przechodzimy do pomysłu numer 3. Tutaj jest coś, dla osób, które niekoniecznie są miłośnikami tych ciemnych kolorów, nie lubią czerwonego, żółtego, pomarańczowego. W ogóle im nie leży ten klimat. Nie martwcie się. Nie wszystko w jesieni przyjmuje takie właśnie kolory. Niesamowite efekty można uzyskać robiąc zdjęcia w suchych trawach.Mam tutaj na myśli takie wyższe, przerośnięte trawy. One jesienią przybierają taki kolor pomiędzy brązowym, a szarym. Niesamowity! Można naprawdę piękny klimat uzyskać, robiąc zdjęcia właśnie w takich trawach, jeżeli jeszcze zagra nam kolorowe światło o zachodzie słońca… Tam wtedy jest magia, bajka i nie trzeba niczego więcej.

Sesja zdjęciowa na wrzosowisku

Pomysł numer 4, zdjęcia na wrzosowisku. To jest kolejna opcja, dla które osób nie przepadają, za tym żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Nie ma problemu. Wtedy nie idziesz do lasu, nie idziesz w jakieś krzaczki, gdzie jest pełno liści, tylko szukasz sobie pięknego wrzosowiska. Wtedy piękny wrzosowy kolor, który jest wszechogarniający, też daje fantastyczne efekty. Tutaj też taka uwaga. Możesz sobie pomyśleć „skąd ja wezmę wrzosowisko?” No ja też nie mam wrzosowiska, łączę się z tobą w bólu. Nie mam też pól lawendy, tak jak niektórzy mają w Polsce. Także musimy sobie radzić inaczej. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz mieć całe wielkie pole lawendy, czy tutaj jak mówię o wrzosie, to całą plantację wrzosu. Fajnie, jeżeli masz, już ci pozytywnie zazdroszczę, bo wiem jakie fantastyczne efekty można uzyskać, ale jeżeli nie masz, no to jak to się mówi, jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. To trzeba sobie to tak zorganizować, żeby było super.

Samemu też można zorganizować sobie wiele rzeczy!

W tym roku sobie zorganizowałam swoje własne słonecznik, bo sobie sama zasadziłam. Testowo, małą partię. W przyszłym roku zasadzę sobie ich więcej i będę miał swoje własne, prywatne słoneczniki 🙂 Samemu też można sobie zorganizować wiele rzeczy. Wychodzę z założenia, że albo szukasz wymówek, albo rozwiązań. Ja jestem w tej grupie, która szuka rozwiązań i tobie też proponuję przejść do tej grupy. Mamy w tej grupie większą szansę na znalezienie tego rozwiązania, w tamtej grupie są same wymówki.

Pamiętaj, dzieci są małe i nie potrzebują wielkich aranżacji

Wracamy do naszego wrzosu, wystarczy ci tak naprawdę kilka krzaczków. Serio. Jeżeli na przykład robisz sesję dziecięcą, to dzieci (zawsze to podkreślam) są małe. Jeżeli posadzisz dziecko pomiędzy tymi krzaczkami, użyjesz dobrej perspektywy i dobrze wykorzystasz światło, to uwierz mi, że nie potrzeba ci nic więcej. Nie potrzeba ci wielkiego pola, nie potrzeba ci plantacji, tylko musisz umiejętnie, dobrze zrobić to zdjęcie, wtedy efekt może być też niesamowity.

Sesja zdjęciowa w szklarni, dobry pomysł na niepogodę

Przechodzimy do pomysłu nr 5, czyli ostatniego, o którym chcę dzisiaj opowiedzieć. Nie będę ukrywać, że to jest jeden z moich ulubionych pomysłów, że bardzo często z niego korzystam. Jeżeli obserwujesz moje instastory Basiolandia Photography w ostatnim okresie bardzo często pokazuje, że robię zdjęcia… uwaga, w szklarni! Mam to szczęście, że mam swoją własną szklarnię, maleńką, ale daje już mi takie możliwości, żebym mogła tam zrobić zdjęcia. To jest fantastyczna opcja na dni, kiedy niekoniecznie mamy sprzyjającą aurę.

Nie bój się zdjęć w deszczu

Wiadomo (mam nadzieję, że słuchałaś mojego podcastu o zdjęciach w deszczu) jeżeli pada deszcz, można robić sesję zdjęciową. Dzisiaj na przykład miałam sesję zdjęciową i robiłam zdjęcia podczas deszczu. W trakcie sesji zaczęło padać, robiłam zdjęcia dalej, to nie był problem. Ale jeżeli na przykład mamy silny wiatr, jeżeli mamy mniejsze dziecko, to idę do tej szklarni z dzieckiem, to jest też dobra alternatywa na takie mniej pewne warunki pogodowe. To też jest dobra opcja w momencie kiedy mamy bardzo silne światło, ponieważ czasem w szklarniach są takie mleczne szyby, które fajnie działają nam jak blenda. Światło wtedy mamy nie takie ostre, tylko rozproszone, to dużo, dużo lepiej, bardziej tak miękko wygląda na zdjęciach. Szklarnia jest fantastycznym pomysłem, daj nam ogrom możliwości. Ja zawsze mówię, że ile warzyw w naszej szklarni, czy tam owoców (kto tam co w szklarni hoduje), tyle możliwości.

Chcesz osobny odcinek poświęcony tylko sesji zdjęciowej w szklarni?

Myślę, że o szklarni mogłaby nakręcić totalnie osobny odcinek podcastu, bo to jest temat, który ogromnie, ogromnie lubię, w którym bardzo dobrze się odnajduje. Więc dajcie znać mi w komentarzach albo na Instagramie, albo się odezwij na Facebooku czy chcesz taki podcast, w którym konkretnie opowiem, jak się na przykład przygotować, do sesji w szklarni. Wrzucam to jako taki wolny temat, dajcie mi znać. Jak będzie wasz odzew, to jak najbardziej mogę nagrać taki odcinek!

Co zrobić jeśli nie masz szklarni?

Jeżeli nie masz możliwości skorzystania ze szklarni, nawet gościnnie, to możesz skorzystać (ze swojego lub kogoś znajomego) małego poletka, w którym rosną warzywa, z jakiejś grządki twojej babci itp. Różnica pomiędzy tym, że będziesz zdjęcia robiła nie w szklarni, a na otwartej przestrzeni to warunki pogodowe nie są  wyznacznikiem. Tutaj już idziesz w takie normalne działania, jakbyś była w lesie, czy jakbyś była na łące. Efekty w obu tych przypadkach można naprawdę uzyskać piękne.

Zdjęcia z warzywami są niesamowite!

Uwielbiam robić zdjęcia z różnymi warzywami. W najbliższym czasie będę polować po raz kolejny na pole kapusty. Kapusta ma taki fantastyczny kolor, to jest taki kolor pomiędzy niebieskim a zielonym. Jeszcze ważne, jaka odmianę znajdziemy. Efekty, które możemy uzyskać, robiąc zdjęcia na takim polu kapusty, są też niesamowite!

Pamiętaj, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Jak słyszysz, jest ogrom możliwości, na piękne zdjęcia jesienią. W dzisiejszym odcinku powiedziałam o 5 takich pomysłach, ale w każdym z tych pomysłów, jest jeszcze po kilkanaście takich pomysłów wewnątrz, mniejszych. Tutaj tak naprawdę ogranicza cię tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia. Więc ja mam nadzieję, że po dzisiejszym odcinku, kiedy już nie masz tej wymówki , że nie masz pomysłów, bo dostałaś gotowe przepisy na to co masz zrobić, gdzie pójść, jak to wszystko z sobą skomponować.

Zrób jesienną sesję zdjęciową, zanim wyprzedzi Cię mróz!

Mam nadzieję, że teraz już bierzesz aparaty do ręki, bez żadnych wymówek, idziesz i robisz piękne zdjęcia, zanim wyprzedzi cię mróz i kolory z naszego otoczenia znikną, może być nawet, że w ciągu jednej nocy. Więc pamiętaj, twoje hasło na najbliższy czas, będę szybsza niż pierwsze przymrozki i zrobię fantastyczną sesję jesienną! Właśnie fantastycznych, jesiennych zdjęć tobie życzę z całego z całego serca! Koniecznie, jeżeli będziesz się gdzieś chwaliła tymi zdjęciami, czy to na IG, czy na Facebooku, oznacz mnie, bo jestem mega ciekawa, co tam wykombinowałaś po przesłuchaniu tego podcastu.

Czujesz się zmotywowana do jesiennej sesji zdjęciowej?

Jeżeli cię zainspirowałam, zmotywowałam cię do jesiennej sesji, to koniecznie napisz mi o tym! Będzie to dla mnie dodatkowa motywacja, do tego, że to, co robię, daje taką dobrą energię do działania! Ściskam cię bardzo, bardzo mocno i życzę ci fantastycznego tygodnia i do usłyszenia już za tydzień!

 

CZEKAM NA TWOJE JESIENNE ZDJĘCIA.

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

 

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

 

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

 

Ściskam i życzę cudownego tygodnia 😊

Basiolandia 😊